Archyvas
RSS

Tinklaraštis

Nustumiamos užuolaidos montavimas

 

Kad paversti kietą polivinilchloridą (PVC) minkšta ir lanksčia užuolaidų juosta, naudojami specialūs cheminiai priedai, vadinami plastifikatoriais.

Dabartinė pramonė naudojа tris pagrindines plastifikatorių grupes :

- mažos molekulinės masės ftalatus,

- didelės molekulinės masės ftalatus,

- beftalačius plastifikatorius.

 

1. Mažos molekulinės masės ftalatai.

Pagrindinis mažos molekulinės masės ftalatų atstovas, vienas iš seniausių (pradėtas naudoti ketvirtą praeito amžiaus dešimtmetį) ir iki šiol daugiausiai naudojamas plastifikatorius yra DOP (arba DEHP). Tai pigus variantas, leidžiantis pagaminti minkštą PVC su optimaliomis fizinėmis charakteristikomis. Ilgą laiką DOP buvo vienvaldis rinkos lyderis, tačiau kelių pastarųjų dešimtmečių medicinos tyrimai leido susieti DOP su galimais medžiagų apykaitos sutrikimais, imuninės sistemos silpninimu, neigiama įtaka vyrų reprodukcinei sistemai, kepenims. Vaikams DOP gali sukelti astmą. Ypač DOP pavojingas nėščioms moterims, kadangi net maža jo dozė kenkia vaisiaus vystymuisi.

DOP gali patekti į organizmą su dulkėmis (kvėpuojant, valgant) bei per odą, prisilietus. Kadangi ftalatai neturi cheminių ryšių su PVC molekulėmis, jie pamažu migruoja iš plastiko į aplinką. Ftalatų išsiskyrimas stiprėja didėjant temperatūrai, juos iš PVC išplauna tirpikliai ir aliejai. Emisijai įtakos turi UV spinduliai, oro slėgio pokyčiai etc.

Remiantis tyrimų rezultatas DOP (DEHP) buvo įtrauktas į pavojingų medžiagų sąrašus:

- ES Cheminių medžiagų agentūra (ECHA) klasifikavo DOP kaip medžiagą, galinčią pakenkti vaisingumui ir dar negimusiam kūdikiui: https://echa.europa.eu/substance-information/-/substanceinfo/100.003.829

Pagal REACH reglamentą plastikai su DOP negali būti naudojami žaislams ir prekėms vaikams, o nuo 2020m. ES teritorijoje bus uždrausti beveik visi plastikai su DOP (išskyrus keletą išimčių).

- JAV Vartotojų produktų saugos komisija (angl. United States Consumer Product Safety Commission, CPSC) 2008 uždraudė naudoti plastikus su DOP žaislų ir prekių vaikams gamybai https://www.cpsc.gov/Business--Manufacturing/Business-Education/Business-Guidance/Phthalates-Information

- Kanados vyriausybės departamentas Health Canada nuo 1994m. uždraudė naudoti DOP kosmetikos pramonėje bei reguliuoja naudojimą žaislų bei daiktų vaikams gamybai.

 

2. Didelės molekulinės masės ftalatai.

Pagrindinis šios klasės atstovas yra DINP. Tai antras pasaulyje pagal sunaudojamą kiekį plastifikatorius. Paskutinį dešimtmetį jo sunaudojimas labai didėjo. Didelės masės ftalatai žymiai mažiau migruoja, tačiau dėl jų nuodingumo ir įtakos žmogaus sveikatai vis dar vyksta debatai. Yra gana prieštaringų tyrinėjimų, iš kurių sunku padaryti vienareikšmę išvadą.

ES DINP naudojimas nėra uždraustas ar reguliuojamas, jis nėra pripažintas nuodingu ar pavojingu

(https://echa.europa.eu/substance-information/-/substanceinfo/100.044.602), tačiau JAV draudžiama DINP naudoti žaislų ir prekių vaikams gamybai https://www.cpsc.gov/Business--Manufacturing/Business-Education/Business-Guidance/Phthalates-Information

 

3. Beftalačiai plastifikatoriai.

Greičiausiai auganti plastifikatorių grupė. Pagrindinis atstovas DOTP. Kol kas nėra aptikta jokių šalutinių poveikių žmonių sveikatai, jokia šalis nėra įvedusi apribojimų naudojimui.

Europa, Šiaurės Amerikos valstybės per pastarąjį dešimtmetį praktiškai atsisakė nuo mažos molekulinės masės plastifikatorių (pirmiausia DOP, kurio panaudojimo dalis Europoje ir Šiaurės Amerikoje sumažėjo iki 10%) ir dabar palaipsniui pereina prie beftalačių plastifikatorių. Tuo tarpu Azijoje (pirmiausia Kinijoje ir Indijoje) bei Pietų Amerikoje, dėl mažesnės kainos iki šiol vyrauja DOP (apie 80%).

 

Visa mūsų parduodama „DOP Free“ juosta yra su beftalačiu DOTP plastifikatoriumi ir yra visiškai saugi.

 

Rašykite mums